СЗС у Божићној акцији на Космету

У уторак 12. јануара представници Хуманитарне организације Срби за Србе спровели су шесту по реду велику посету на Косову и Метохији под називом “Божићна акција 2010 – Нема предаје“. У сарадњи са студентским фондом “Осмех на дар“ и уз свесрдну помоћ Х.О. Мајка девет Југовића, у Божићној акцији помогли смо девет српских породица у општини Штрпце које укупно броје преко 40 деце са куповином једног замрзивача, 11 каучева, 3 електрична шпорета, 4 веш машине, једним шпоретом на дрва, кравом, куповином јаја и млека за четири народне кухиње, помоћ деци оболелој од рака, као и поклони у виду слаткиша и књига. Укупна утрошена средства премашују 500.000 дин.

Укупна средства обезбеђена од стране наше организације су износила 400.000, док је фонд “Осмех на дар“ учествовао са 100.000 дин. својих средстава. Полазак представника наше организације заказан је био у Београду за касне вечерње сате 11. јануара одакле нас је пут Ибарском магистралом водио све до Грачанице у коју стижемо 12. рано ујутру. Након јутарње литургије у манастиру Грачаница, заједно са нашим великим пријатељима из организације Мајка девет Југовића крећемо пут Штрпца, најјужније српске енклаве окружена непријатељским територијама. Због свог таквог неповољног географског положаја, помоћ српском народу у овој општини је најмање заступљена од остатка ове јужне српске области. Управо зато смо се и одлучили да ову до сада највећу акцију помоћи усмеримо ка Штрпцу. Општина Штрпце налази се на крајњем југу Србије, на граници Србије са Македонијом. Обухвата територију од петнаест села Сиринићке жупе. У Сиринићкој жупи, у Средњем веку постојала су два града – Грчки град (Градиште) (на месту данашњег села Брезовица) и Чалије (близу места Брезовица). Познато је да се Сиринић први пут помиње у повељи цара Душана од 1331. године. Село Севце је било метох манастира Хиландара. На западној територији општине извире река Лепенац. На Брезовици налази се познати ски-центар Брезовица, а ту је и једнан од пет националних паркова у Републици Србији, Националног парка Шар-планина. Општина Штрпце окружена је српским престоницама-на западу се налази Призрен, једна од престоница цара Душана, на североистоку Неродимље, престоница Светог краља Милутина. Седиште општине је истоимено као и село Штрпце. Територија Сиринићке жупе од давнина је насељена Србима. Данас у општини живи око 12.000 Срба. Подно Брезовице обављамо завршне припреме и састанак са свештенством црквене општине Штрпце Епархије Рашко-Призренске која је највише и ангажована по питању помоћи и опстанка српског народа на овим просторима. Уз њихову помоћ заједно смо обилазили социјално угрожене породице којима је у овом тренутку помоћ преко потребна. Прву породицу коју смо обишли била је породица Маркагић коју поред родитеља чини и седморо женске деце: Николета (16), Милица (14), Марија (13), Душанка (11), Светлана и Јована (9) и најмлађа Анђелина од само 6 година. Маркагићи живе у селу Севце. Свој дечици која су била код куће смо поделили слаткише и једну историјску књигу под називом “Српске краљице и принцезе“. Иако лошег материјалног стања били смо веома задовољни завидним степеном хигијене и чистоће како деце тако и саме куће. Осим цркве ретко ко је обилазио ову породицу и помагао на било који начин. У кратком разговору који смо провели са Маркагићима одлучили смо да им се помогне са куповином једног замрзивача којег немају и два нова лежаја.

У истом селу посетили смо породицу Здравковић чији родитељи имају петоро деце: Жарко (21), Жељко (17), Жаклина (14), Танасије (10) и Јован од 9 година. Мајка Радојка је примила златни орден Мајке Југовића од Епархије Рашко-Призренске. Током наше посете скоро сва деца су била у школи тако да смо у кући затекли само најмлађег Јована и његовог оца. Јовану смо уручили књигу о Светом Сави. Договорили смо се да Здравковићима помогнемо са куповином једног електричног шпорета и два нова лежаја.

Следећа породица коју смо обишли у селу Севце је била породица Савић која у свом дому има троје деце Предрага (13), Јулијану (12) и Николину од 7 година док су се две старије кћерке Горица и Јелена већ удале. И ову породицу осим свештества Епархије нико не обилази. Савићи су у јако тешкој материјалној ситуацији, отац ради физичке послове како би обезбедио својој деци пуко преживљавање. Деца иако иду редовно у школу неуспевају да стекну и надограде елементарно знање. Но и поред тога, деца су пристојна и по мало стидљива при нашој посети. У договору са родитељима Савићима смо купили електрични шпорет, веш машину и један лежај. Такође, фонд “Осмех на дар“ ће накнадно помоћи ову породицу са додатним финансијским средствима.

Обилазак и помоћ породицама настављамо у селу Врбештица код породице Побловић у којој живи петоро деце: Милан (22), Мирослав (19), Биљана (17), Бојан (13) и Бобан (7). Као и са већином породица које смо обишли, деца су била у школи тако да је најмлађи Бобан примио књигу о Цару Лазару и Косовсом завету. Њима смо обезбедили нови шпорет на дрва као и један нови лежај.

Следећу породицу коју смо обишли била је породица Илић коју осим родитеља и баке чине Сања (17), Ивана (13), Кристина (11) и најмлађи Стефан од 6 година. Обрадовало нас је што је дом Илића иако скроман пун Православног духа који се огледа и на деци и на украшеним зидовима куће. Најмађима смо поклонили књигу Св.Петке а у договору са родитељима одлучили смо да им помогнемо са куповином веш машине и два комада кревета.

Након Илића посетили смо породицу Симановић из Горње Битиње која има четворо деце Аранђела (21), Алексадра (19), Симу (16) и Маријану од 6 година. Интересантно код ове веома побожне породице јесте чињеница да је Сима такође и ожењен и заједно са две године млађом супругом је започео и своју породицу која ће се ускоро Боже здравља и проширити новим члановима. Пошто су Симановићи обезбеђени са свим потребним покућством одлучили смо се да овој породици купимо краву која би им омогућила даље осамостаљивање и ширење производње сира, млека и кајмака прво за своје а касне и шире потребе. Потписали смо и уговор по коме се Симановићи обавезују да у наредних пет година краву неће препродати. Још једна интересантна чињеница јесте да су окружени комшијама арнаутима који на спољашњим зидовима својих кућа имају графите захвалности ућк терористима.

Наставак наше велике Божићне акције помоћи српским породицама наставили смо посетом породице Станишић такође из села Горња Битина. У њиховом дому укупно је седморо деце: Миливоје (28), Мића (25), Драгана (23), Ивана (22), Ана (20), Мирко (19) и Сања 17 година. На жалост у породици једино је запослен најстарији син. Мајка је боловала скоро десет година док се није скоро упокојила а отац породице такође има великих здравствених проблема. Као скромни поклон уручили смо им неколико сабраних дела Св.Николаја. У разговору са Станишићима предложили смо да неко од њих настави са дошколавањем у неком већем граду у Србији уколико за то имају жеље и воље. Њима смо помогли са куповином веш машине и два комада лежајева.

Последње две породице које смо обишли у селу Горња Битина су били Бошковићи и Андрејић. Породица Бошковић има четворо деце Стефана од 15, Сању 13, Тијану 9 и најмлађег Петра од само годину ипо дана. Бошковићима је тренутно најпотребнија помоћ у новом лежају и веш машини што смо обезбедили.  На поклон смо такође уручили једну књигу историјске тематике. Због мало преосталог времена за посете породицама обишли смо и последњу породицу у овој акцији Андрејиће.

Предраг у разговору са мајком породице Бошковић.Породица Андрејић има седам чланова породице од којих четворо су деца: Стојанка (која тренутно живи у Београду) 20, Стојан (19), Слађана (16) и Драгана (13) година. Овој породици смо помогли куповином новог електричног шпорета.

Након завршене посете породицама у Штрпцу смо платили сву белу технику као и краву која је одмах отишла у шталу породице Симановић. 485 евра донирали смо организацији Мајка девет Југовића за куповину јаја и млека за четири народне кухиње на Косову и Метохији. Потом смо се вратили у Грачаницу одакле је део нашег тима кренуо пут Београда а део сутрадан кренуо пут Звечана где смо заједно са нашим пријатељима прославили Нову годину.

Представници фонда “Осмех на дар“ посетили су Мирјану Рушимић од 17 година из Штрпца која се лечи од карцинома мозга. Њена породица је сиромашна и јако тешко подноси трошкове везане за њено лечење (пре свега превоз до Београда – иако по закону имају право на рефундацију трошкова, држава им не враћа новац већ доста дуго). “Осмех на дар“ ће се трудити да помогне  Мирјани и њеној породици како би лакше поднела предстојеће терапије и контроле.

У овој највећој акцији до сада наше организације учествовали су поред фонда “Осмех на дар“, наших редовних донатора, Православне Грчке и Руске браће, патриотског форума Српска Елита, Срба из Чикага, ученици и запослени Шесте београдске гимназије, Срби из Калгарија, и велики број нових донатора наше организације који ће надамо се постати и редовни. Велику захвалност као и сваки пут дугујемо нашим великим пријатељима из ХО Мајка девет Југовића као и Епархији Рашко Призренској. Фото извештај уручивања помоћи очекујемо у току наредних 10так дана који ћемо објавити на нашем сајту.

Божићна акција наше организације помогла нам је да направимо велики корак напред и полако ширимо планове и могућности рада и деловања како на простору Косова и Метохије тако и широм Балканских територија где живе Срби. Од почетно планираних 3.000 евра, за месец ипо дана прикупљено је преко 8.000 евра што је својеврстан рекорд кога ћемо ускоро поново подићи на још већу цифру. Хвала свим донаторима, волонтерима и пријатељима наше организације који су обезбедили да се комплетна акција спроведе како смо и планирали.